Вимоги до температури
Рис - досить теплолюбна рослина тропічногопоясу Південно-Східної Азії. Для проростання насіння і появи сходів потрібна температура 13-16°С. Зниження температури до мінус 1°С при появі сходів може спричинити їх загибель. Мінімальна температура у фазі кущіння 15-18°С, цвітіння - 18-20°С, на початку достигання - 19-25°С. Оптимальна температура для росту рослин - 25-30°С, максимальна - 35-37°С. Зниження температури до 10°С у період молочної стиглості призводить до припинення вегетації. При температурі нижче 17-18°С він не достигає. Сума ефективних температур для скоростиглих сортів рису становить 2200°С, пізньостиглих - 3200°С. Тривалість вегетаційного періоду ранньостиглих сортів - 90-100 днів, пізньостиглих - 130-140 днів.
Вимоги до вологи
Рис вирощується як культура, що затоплюється
шаром води. Висока потреба рису у воді зумовлена особливостями розвитку кореневої системи, зокрема, недостатньою кількістю Кореневих волосків і малою всмоктуючою силою коренів та листків. На різних етапах вегетації рису потрібна неоднакова кількість води. При проростанні зерно поглинає лише 25-26% води від своєї маси. Після накільчування посилюється дихання, потреба насіння у кисні набагато зростає і за його відсутності в затопленому грунті проростаючі насінини гинуть. Тому після сівби в період від набубнявіння до накільчування насіння (10-15 днів), поле може бути затоплене шаром води 5-10 см впродовж 5 діб. Після накільчування і утворення колеоптиле довжиною 3-5 мм воду з чеків треба відвести. Сходи з'являються без шару води.
У фазі кущіння при утворенні стеблових коренів уже потрібний невеликий шар води (3-5 см), оскільки вузол кущіння формується майже біля поверхні грунту. Після появи сходів корені рису забезпечуються киснем з атмосфери з допомогою добре розвинутих повітроносних тканин, а пізніше втягують повітря через стебло.
Під час виходу у трубку і викидання волотей потреба рису у воді максимальна. Його можна затоплювати шаром води 10-12 см, а пізніше збільшувати товщину шару до 15-20 см. Рослини мають бути вкриті на 1/3 висоти. Шар води 12-15 см тримають до фази молочної стиглості. У восковій фазі чеки звільняють від води для просушування грунту перед збиранням врожаю.
Шар води на полі покращує тепловий режим і умови мінерального живлення, промиває засолені грунти, сприяє боротьбі з бур'янами, створює добрі умови для росту рослин рису.
Вимоги до світла
Рис - світлолюбива культура короткого дня. Швидше розвивається при тривалості світлового дня 9-12 годин. Він потребує інтенсивного сонячного освітлення. Тривала похмура погода спричинює неповне достигання цієї культури.
Вимоги до грунту
Кращими для нього є родючі грунти з слабо кислою реакцією (рН 5,5-6,5). Рис добре переносить середню засоленість фунту. Найбільш придатні для вирощування рису наносні грунти річкових долин , що добре утримують воду. Непридатними є сильно заболочені, а також легкі піщані грунти.