2. Технологія вирощування рижію

Технологія врощування.
Кращими попередниками рижію є озимі зернові і просапні культури. Основний обробіток ґрунту такий же, як і під інші олійні ярі капустяні культури. Як дуже дрібнонасінна культура, вимагає ретельного передпосівного обробітку ґрунту. Рижій добре реагує на внесення мінеральних добрив, особливо фосфорних. Повне мінеральне добриво в дозах N45 P45 K30 вносять під зяблевий обробіток. Під час сівби в рядки вносять фосфорні добрива.
 
В Україні районовані такі сорти рижію: Гірський, Степовий 1, Міраж.
Сіють рижій рано, одночасно з ранніми ярими зерновими культурами звичайним рядковим способом. Норма висіву 8-10 кг/га. Насіння загортають на глибину 1,5-2 см. При підсиханні верхнього шару ґрунту глибину загортання збільшують до 3-4 см з післяпосівним коткуванням.
 
Для боротьби з бур'янами посіви рижію в період сходів боронують упоперек напрямку сівби зубовими боронами. При з'явленні шкідників посіви обробляють інсектицидами.
 
Збирають рижій як роздільним способом, так і прямим комбайнуванням. До роздільного збирання приступають при побурінні нижніх стручків і затвердінні в них насіння. Рижій, скошений у валки, після підсихання підбирається і обмолочується переобладнаними зерновими комбайнами для збирання дрібнонасінних культур. Насіння зберігають при вологості не більше   9-10%.