1. Значення та біологічні особливості рижію

Значення.
Насіння рижію містить 35-46% олії, яка використовується переважно для технічних цілей. З олії виготовляють високоякісні лаки і фарби, зелене мило. Застосовують олію в текстильній та металургійній галузях промисловості. Харчові якості олії рижію низькі. За смаковими властивостями вона значно поступається соняшниковій олії через гіркуватий смак. При тривалому зберіганні олії рижію гіркуватість її підсилюється.
Макуху рижію згодовують тваринам невеликими дозами. Це пов'язано з тим, що в ній містяться шкідливі для організму глюкозиди. В 100 кг макухи міститься 115 корм. од.
Рижій має короткий вегетаційний період і його можна вирощувати як проміжну та післяжнивну культуру.
В Україні рижій вирощують на незначних площах на Поліссі і в Північному Лісостепу. Середня врожайність насіння 10-12 ц/га.
 
Біологічні особливості.
Рижій - яра однорічна трав'яниста рослина родини капустяних. Не вибагливий до умов зовнішнього середовища. Насіння рижію проростає при температурі 1 - 2 °С. Сходи переносять заморозки до мінус 12°С. У період вегетації малочутливий до посухи. Добре вдається на супіщаних і опідзолених ґрунтах. Непридатні для вирощування рижію глинисті важкі ґрунти. Рижій самозапильна, ранньостигла культура короткого дня. Тривалість вегетаційного періоду рижію 60-90 днів.