1. Значення та поширення маку олійного

Насіння олійного маку містить 46-56% висихаючої олії (йодне число 131-143), 20-25% білків, 19-20% вуглеводів, 5-7% золи і 6-10% клітковини. Олія, одержана методом холодного пресування використовується в харчовій, кондитерській та інших галузях промисловості. При гарячому пресуванні одержують олію, яка використовується для виготовлення оліфи, високоякісних фарб та вищих сортів туалетного мила. З сухих коробочок добувають морфін, кодеїн, папаверин і багато інших алкалоїдів, які широко використовують для виготовлення ліків. Макуха маку містить до 30% білка та до 10% олії і є цінним кормом для тварин.
Походить мак із Середземномор'я. У Греції мак відомий за 5 віків до н.е., звідти через країни Малої Азії потрапив до Індії та Китаю. У нашій країні перші відомості про культуру маку відносяться до періоду Київської Русі (XI ст.). В азіатських країнах вирощують мак для виробництва наркотичної речовини - опію, який використовують для виготовлення лікувальних препаратів.
В Україні вирощують тільки олійний мак. Найбільше його сіють у Полтавській, Харківській, Вінницькій, Хмельницькій та інших областях. Середні врожаї насіння маку 8-10 ц/га.