Захист розсади від хвороб

Вирощування розсади овочевих культур один з перших і найвідповідальніших кроків до отримання соковитих томатів, запашних перців з нашої грядки влітку, адже від якості вирощеної нами розсади залежить кількість майбутнього урожаю.

При вирощуванні розсади слід враховувати безліч факторів, які будуть впливати на ріст і формування розсади – це і оптимальні строки посіву, і правильна підготовка субстрату та насіння, правильний режим поливу, відсутність різких перепадів температури та багато інших. Проте досить часто однією з основних проблем, які доставляють клопотів навіть бувалим дачникам, є численні хвороби, які можуть призвести до повної загибелі розсади або проявитися пізніше вже при вирощуванні рослин у відкритому ґрунті.

Хвороби, які уражують розсаду овочевих, в залежності від типу збудника ділять на два основних типи:

грибкові захворювання: «чорна ніжка» (викликається комплексом збудників, гриби родів, Olpidium, Pythium та Rhizoctonia solani), фузаріозне в’янення (збудником є різні види грибів роду Fusarium), сіра гниль (Botrytis cinerea), біла гниль (Sclerotinia sclerotiorum) та багато інших.

До другого типу відносять бактеріальні хвороби: бактеріальний рак (Clavibacter michiganesis), судинний бактеріоз (Xanthomonas campestris), бактеріальне в’янення (Pseudomonas solanacearum), мокра гниль (комплекс бактерій Erwinia carotovora, Pseudomonas fluorescens) та інші.

Патогенна мікрофлора може жити скрізь - в ґрунті чи субстраті, який використовують для вирощування розсади, на посівному матеріалі, а враховуючи якість насіння та значну кількість контрафакту на ринку, це є чи не головним джерелом хвороб, також інфекція може міститися на посуді та інвентарі, що використовують при вирощуванні розсади.

Щоб знизити ризик зараження рослин різноманітними хворобами і захистити себе від втрати урожаю, рекомендується передпосівна обробка насіння. Досить часто, для цих цілей використовують хімічні фунгіциди, які демонструють високу ефективність, проте мають ряд недоліків. Перш за все, ці препарати при необережному поводжені або їх зберіганні можуть бути небезпечними для Вас і Ваших оточуючих. По – друге, діючі речовини, які забезпечують стерилізацію, не проявляють вибіркової дії і паралельно зі знищенням фітопатогенних мікроорганізмів призводять до загибелі природньої мікрофлори насіння, яка виконує певну захисну функцію для рослин. Також ці сполуки мають певний термін захисної дії, який зазвичай не перевищує 30 – 45 днів і після його закінчення рослина знову, може бути заражена збудниками хворобами. Певною особливістю хімічних фунгіцидів є те, що більшість їх діючих речовин має високу ефективність проти збудників грибної природи, і практично не діють проти бактеріальних фітопатогенів.

В той же час, безпечною альтернативою хімічним фунгіцидам є використання в домашніх умовах біологічних фунгіцидів, які можуть забезпечити ефективність на рівні хімічних аналогів. Так, компанією «ENZIM Biotech» для передпосівної обробки насіння та замочування коренів розсади розроблено біологічний фунгіцид «ФІТОДОКТОР СТАРТ». Основою препарату є корисний ризосферний мікроорганізм Bacillus subtilis, який проявляє сильні антагоністи властивості до широкого спектру збудників хвороб. За рахунок продукції значної кількості природніх антибіотиків (таких як, субтілін, ерецин, сурфактин) які стримують розвиток та розмноження патогенних бактерій та грибів, також внаслідок виділення значної кількості літичних  ферментів (протеаз, хітиназ, ліпаз) відбувається руйнування клітинних стінок збудників хвороб, що призводить до їх загибелі. В численних лабораторних та польових дослідженнях продемонстровано високу ефективність біофунгіциду «ФІТОДОКТОР СТАРТ», проти основних хвороб овочевих культур, як грибної, так і бактеріальної природи

 

Важливим є також здатність мікроорганізму Bacillus subtilis приживатися в ризосфері рослин і активно її колонізувати, що забезпечує захист від повторного зараження хворобами на протязі усього росту рослин.

Також розсада овочевих культур нерідко вирощується в несприятливих умовах - недостатнє освітлення, яке відмічають в умовах короткого зимового дня, прохолода, перепади температури і висока вогкість або навпаки дія засушливих умов, що є наслідком неправильного режиму поливу. Ці стресові фактори призводять до різних відхилень у розвитку розсади – швидкого видовження стебла, відставання у рості, хлоротичне забарвлення листків рослин. Це в свою чергу послаблює розсаду, що в подальшому впливає на приживання рослин при пересадці у відкритий ґрунт. За цих умов важливим є застосування ріст стимуляторів, які дозволяють знизити негативний вплив різних стресових факторів.

Водночас, слід зазначити, що бактерії Bacillus subtilis, продукують комплекс основних фітогормонів ауксинової та цитокінінової природи, які забезпечують стимуляцію процесів проростання насіння, та підвищують стійкість рослин до дії різноманітних несприятливих факторів. Наявність в препараті «ФІТОДОКТОР СТАРТ», значної кількості ауксинів, покращує розвиток кореневої системи розсади, що покращує мінеральне живлення рослин, поглинання вологи з ґрунту, а також поліпшує приживання розсади після пересадки у відкритий ґрунт. Так, наприклад, у проведеному нами  лабораторному досліді, було продемонстровано, що передпосівна обробка насіння препаратом «ФІТОДОКТОР СТАРТ», стимулювало процеси проростання насіння, та сприяло більш активному розвитку кореневої системи

Таким чином, застосування біологічного фунгіциду «ФІТОДОКТОР СТАРТ» для передпосівної обробки насіння овочевих культур, забезпечує надійний захист розсади від комплексу основних збудників хвороб, а також стимулює ріст та розвиток рослин і підвищує стійкість до дії різних стресових факторів.