2. Біологічні особливості рицини

Вимоги до температури.
Рицина (Ricunus communis) належить до роду Ricunus, родини молочайних (Euphorbiaceae). Це теплолюбна рослина, її насіння починає проростати при температурі 12-13 С. Проте дружні сходи з'являються при 16-18°С. Сходи рицини гинуть при заморозках мінус 1°С, а дорослі рослини восени не витримують зниження температури до мінус 3°С. Нормальний ріст і розвиток рослин відбувається при температурі 25-30°С. При більш низьких температурах достигання затягується, врожайність і олійність насіння зменшується. Негативно на врожайності позначаються високі температури. Для формування нормального врожаю необхідна сума активних середньодобових температур 3000-3500°С.
 
Вимоги до вологи.
Рицина вимоглива до вологи. У районах, де за вегетаційний період випадає менш як 300 мм опадів виростити високий урожай неможливо без застосування заходів по нагромадженню вологи в ґрунті (глибока оранка, зрошення та ін.). Транспіраційний коефіцієнт коливається в широких межах - від 300 до 600. Оптимальна вологість ґрунту 70-80% НВ. Проте висока вологість, особливо в осінній період, призводить до надмірного росту вегетативної маси, подовжує період вегетації та зменшує олійність насіння.
 
Вимоги до світла.
Рицина - світлолюбна рослина короткого дня. Нестача світла в період формування генеративних органів негативно позначається на її продуктивності. На рості і розвитку рослин негативно також позначається наявність у посівах бур'янів та надмірне загущення рослин. Тому для кращого освітлення рицини важливо своєчасно знищувати бур'яни та сформувати оптимальну густоту рослин.
 
Вимоги до грунту.
Вибагливість до ґрунтів і поживних речовин у рицини досить висока. Кращими для неї є добре проникні, родючі супіщані та суглинисті чорноземи, каштанові і сірі лісові ґрунти. Непридатні для рицини важкі глинисті, заболочені, засолені та легкі піщані ґрунти. Оптимальна реакція ґрунтового розчину близька до нейтральної (рН 6-7,3). За виносом поживних речовин рицина значно перевищує озиму пшеницю. З утворенням 1 ц насіння вона виносить з ґрунту 6,4-6,8 кг азоту, 1,4-2 кг фосфору, 5,2-5,6 г калію.
 
Рицина належить до пізніх культур. Вегетаційний період продовжується 95-120 днів. Від сходів до утворення центральних суцвіть рослина росте досить повільно і посіви її можуть заростати бур'янами.