3. Попередники, обробіток грунту та удобрення рицини

Попередники.
Кращими для рицини є ті попередники, які залишають поле чистим від бур'янів і не висушують ґрунт на значну глибину.
Розміщують рицину в таких ланках сівозміни: чорний пар - озима пшениця - рицина; кукурудза на силос - горох -рицина.
Попередниками рицини можуть бути також ярі зернові та кукурудза на силос. Не рекомендується сіяти рицину після соняшнику, кукурудзи на зерно та суданської трави, які висушують ґрунт на значній глибині. Зважаючи на загрозу ураження рослин фузаріозом, рицину повертають на те ж саме поле не раніш як через 8 років. Рицина є добрим попередником для ярих зернових культур.
 
Обробіток грунту повинен забезпечити збереження вологи, знищення бур'янів, запобігання ерозії ґрунту.
Поля засмічені однорічними бур'янами два рази дискують на глибину 6-8 та 8-10 см і в другій половині вересня - першій половині жовтня орють на глибину 25-27 см. На полях, забур'янених коренепаростковими бур'янами, застосовують пошаровий обробіток ґрунту за допомогою культиваторів КПШ-9, КПЄ-3,8 на глибину 6-8 та 10-12 см. Оранку проводять після відростання бур'янів на глибину 27-30 см.
У районах поширення вітрової ерозії застосовують безполицевий обробіток ґрунту, який включає 2-3 лущення культиватором-плоскорізом КПП-2,2 на глибину 10-12 см та глибоке (на 25 см) безполицеве розпушення плоскорізом - глибокорозрихлювачем КПГ-250 або КПГ-150.
Навесні проводять шлейфування, боронування і культивацію на глибину 10-12 см та передпосівну культивацію на глибину загортання насіння (6-8 см).
Для боротьби з бур'янами під передпосівну культивацію або через 5-7 днів після сівби рицини застосовують гербіцид трефлан
Оптимальна норма гербіциду на легких ґрунтах 6, а" на середніх і важких - 8 кг/га. Цей препарат токсичний як для одно-, так і для двосім'ядольних бур'янів.
 
Удобрення.
Рицина добре реагує на органічні добрива. Внесення 20 т/га гною значно підвищує врожай насіння. Ефективність мінеральних добрив залежить від особливостей ґрунтів. На вилугуваних чорноземах найбільші прирости врожаю забезпечують азотно-фосфорні, а на карбонатних та звичайних чорноземах - фосфорні або азотно-фосфорні. В основне удобрення вносять органічні та мінеральні добрива (N40P60 або Р60).
На вилугуваних чорноземах дози азотно-фосфорних добрив збільшують до N60P90.
Досить ефективним є внесення добрив у рядки під час сівби із розрахунку N10P10-15. Якщо добрива восени не вносились, навесні їх вносять локальним способом одночасно з сівбою, загортаючи на 7 - 8 см глибше за насіння.
Дози азотних і фосфорних добрив при вирощуванні рицини в умовах зрошення збільшують до 90-120 кг/га.