Кминна міль

Російська назва: 
Зонтичная моль
Латинська назва: 
Depressaria daucella
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує кмин.
Метелик розміром 10 – 11 мм, з червонуватокоричневими з численними довгастими штрихами передніми крилами, задні крила сірі. Колір крил значно варіює.
Зимують метелики, концентруючись під корою дерев, що відстала, у скиртах соломи, купах хмизу, під дахами різних будівель, в огорожах та інших місцях. Літ метеликів розпочинається рано навесні. На посівах кмину з’являються наприкінці квітня — на початку травня, у період стеблування рослин, заселяючи краї полів. Відкладання яєць відбувається за температури повітря 10 °С. Плодючість самок — до 200 яєць. Яйця розміщуються на нижньому боці черешків листя. Ембріональний розвиток завершується впродовж 15 – 20 діб. Гусениці відроджуються наприкінці періоду стеблування — початку цвітіння кмину, розвиваються в п’яти віках. У молодшому віці виїдають невеликі заглиблення в черешках листків і стеблах, у старшому — мігрують вгору по стеблу, заселяють зонтики, обплітають їх павутиною, об’їдають квітки, промінці зонтиків та насіння. Пошкоджене суцвіття темніє, засихає, верхівки рослин набувають вигляду обпалених вогнем.
Заляльковування гусениць відбувається в період цвітіння кмину, усередині стебла, куди вони проникають крізь прогризений отвір. При масовому заселенні кмину в одному стеблі, залежно від його товщини, трапляється до 7 – 11 лялечок шкідника. Розміщуються вони переважно на висоті 15 см від поверхні ґрунту. Період стадії лялечки — 25 – 35 діб.
Літ метеликів нового покоління відбувається наприкінці червня — на початку липня. До початку збирання врожаю насіння вони залишають поля кмину і розлітаються в пошуках місць зимівлі.
Шкідник упродовж року розвивається в одному поколінні.
Чисельність кминної молі регулюється низкою чинників. Зі зниженням температури до +8…12 °С та відносної вологості повітря до 35 – 40 % відбувається масова загибель гусениць. Виживання лялечок залежить від кількості та якості корму, який споживають гусениці. Найжиттєздатнішими є лялечки масою 25 – 35 мг.
Відкладені яйця кминної молі заселяє трихограма, знищують хижі трипси та клопи. Рівень популяції шкідника знижується на 25 – 35 %.
Гусениць і лялечок молі заражають іхневмоніди — Pimpa spuria G., Itoplectis maculator F., Trictistus lativentris T. та інші представники цієї родини (Ichneumonidae), що знижують чисельність шкідника до 7 %.
Заходи захисту. В період масового відкладання яєць, в другій половині квітня, випуск ситотрожної форми трихограми при співвідношенні 2 : 1 (400 тис. особин/га) або молевої форми трихограми — 1 : 5. Якщо ЕПШ перевищує 0,7 – 1,2 гусениць на одну рослину, — одноразові обробки країв полів мікробіологічними препаратами.