Російська назва:
Систола опушенная
Латинська назва:
Systole cuspidata
Тип шкідника:
Родина:
Поширена на півдні України, переважно в Криму. Пошкоджує шавлію мускатну.
Імаго розміром 2 мм, чорного кольору, тільки ноги й вусики дещо світліші; крила безбарвні, жилки світложовті; голова і груди з тонкою дрібнокомірчастою структурою, в густих довгих волосках; черевце чорне, блискуче. Самка з видовженояйцеподібним черевцем, яке за довжиною приблизно таке саме, як груди. Самець відрізняється меншими розмірами й маленьким, круглим черевцем на короткій стеблинці, а також довгими кільчасто опушеними вусиками.
Зимує насіннєїд у стадії личинки всередині насіння шавлії мускатної. Літ дорослих особин відбувається в період цвітіння та досягання стиглості шавлії. Самки відкладають по одному яйцю на визріваюче насіння. Відроджені личинки проникають усередину насіння, живляться сім’ядолями плода, внаслідок чого втрачається схожість. У липні систоле опушена перелітає на поля шавлії першого року вегетації, де до вересня — жовтня розвивається на розквітлому суцвітті. Однак більша частина личинок насіннєїда залишається в урожаї насіння з плантації другого року життя, де вони зимують і заляльковуються у травні — червні наступного року.
Заходи захисту. Просторова ізоляція полів шавлії мускатної різних років вегетації. Ретельне, без втрат, збирання врожаю насіння. Зяблева оранка полів зпід шавлії із загортанням у ґрунт усіх рослинних решток.