Зернова міль

Російська назва: 
Зерновая моль
Латинська назва: 
Sitotroga cerealella
 
Поширена повсюдно. Пошкоджує зерно і зернопродукти в складах, а на півдні ареалу — і в полі. Гусениці пошкоджують зерно в період наливання. Лабораторна культура зернової молі використовується для масового розведення паразита трихограми.
Метелик у розмаху крил 11 – 19 мм. Передні крила вузькі, з гострими верхівками, від сіруватожовтого до солом’яножовтого кольору з домішками коричневих лусочок; задні крила вузькі з гострими верхівками, сріблястосірі; бахрома передніх і задніх крил широка. Яйце розміром 0,5 мм, овальне, свіжовідкладене — біле, в подальшому — жовте. Гусениця, що тільки відродилась, червонувата, а яка завершила розвиток — біла або жовта, 7 – 8 мм завдовжки. Лялечка — 6 –
6,5 мм, жовта, кінець черевця з трьома тупими шипиками та рідкими тонкими волосками.
Зимують гусениці й лялечки в зернівках. Самки відкладають яйця по одному на зерно, найчастіше в борозенку. Плодючість — до 200 яєць. Гусениці, що відроджуються через 7 – 8 діб, дуже рухливі й активно розшукують зручне місце для проникнення в зернівку. Проникнувши в неї, гусениця живиться її вмістом, вигризаючи при цьому порожнину. Весь розвиток гусениці відбувається в зерні, там же вона й заляльковується.   У   одній   зернівці
пшениці або ячменю буває тільки одна гусениця, а в зерні кукурудзи — двітри. Вхідний отвір вузький, біля нього завжди є залишки екскрементів. Перед заляльковуванням гусениця розширює отвір, затягуючи його павутиною. При виході метелика лялечка з зерна не висувається. Оптимальною для розвитку шкідника в усіх стадіях є температура 27 – 28 °С. Увесь цикл розвитку при 14,3 °С триває 113 діб, при 21 °С — 35, при 27,5 °С — 28 діб. Вологість зерна нижче 14 % спричинює загибель яєць і гусениць. У зерносховищах може розвиватися до 8 поколінь за рік. У полі на півдні ареалу розвивається до двох поколінь.
Чисельність зернової молі та її шкодочинність істотно знижують хижаки та паразити. Найвідоміші ентомофаги зернової молі: пузатий кліщ — Pyemotes ventricosus Nev., рудий борошноїд — Laemophloeus testaceus F. (ряд Coleoptera), трихограма — Trichogramma sp., габроцитус — Habrocytus cerealella Ash. та птеромалюс — Pteromalus gelechiae Web. (ряд Hymenoptera).
Заходи захисту. Гусениці гинуть як від високих, так і від низьких температур. Прогрівання зерна до 60 °С вбиває яйця через 5 хв, а гусениць через 60 – 90 хв. Низькі температури діють повільніше: охолодження зерна до температури нижче –10 °С знезаражує його впродовж двох — трьох діб. Основне значення мають профілактичні заходи: очищення й хімічна дезінсекція складів перед завантаженням.