Шкідники багаторічних бобових культрур

 
Поширена повсюдно. Пошкоджує люцерну.
Комарик розміром 1,5 – 2 мм, тіло жовтуватосіре, голова, груди, поперечні стрічки на верхній частині черевця темні; крила прозорі, нерівномірно вкриті волосками, що утворюють плямистий малюнок. Яйце розміром 0,2 мм, біле, овальне, зі стебельцем. Личинка — 2 мм, циліндрична, лимонножовта, веретеноподібна.
 
Поширений повсюдно. Пошкоджує еспарцет.
Імаго розміром 2 – 3,5 мм, чорне, ноги частково руді; голова і груди з грубою пунктировкою, вкриті густими недовгими світлими волосками; черевце яйцеподібне, гладеньке, блискуче; вусики з 5члениковим джгутиком і 3члениковою булавою; крила прозорі. Яйце білувате, з коротким і довгим відростками. Личинка 2 – 2,8 мм, зеленуватожовта, дугоподібно вигнута до черевця; голова півкуляста, темніша від тіла, щелепи міцні, коричнюваті, із зубцем на внутрішньому краї. Лялечка спочатку молочнобіла, згодом поступово чорніє.
 
Поширений повсюдно. Пошкоджує люцерну посівну і серпоподібну.
Імаго розміром 1 – 1,8 мм, чорне, передні гомілки та лапки руді; тіло коротке, голова і груди з рідкими білими волосками, матові, вкриті неглибокими ямками; крила прозорі, з темними жилками; у самки вусики чорні, з 5члениковим джгутиком і 3члениковою булавою; у самця вусики з 4члениковим джгутиком і 3члениковою булавою. Яйце кругле, з коротким і довгим, що перевищує довжину яйця вдвічі, стебельцями. Личинка молочнобіла, вигнута до черевця, мандибули розвинені, з зубцем на внутрішньому краю.
 
Поширений повсюдно. Пошкоджує різні види конюшини.
 
Поширена повсюдно. Пошкоджує еспарцет.
 
Поширений в Україні в Київській, Черкаській, Чернігівській та Вінницькій областях. Пошкоджує жовтий та білий буркун.
Жук розміром 1,8 – 2,6 мм, зеленуватожовтий, зрідка білосірий. Покрив передньоспинки і надкрил щільний, майже суцільний. Головотрубка темна. Личинка білувата, дещо зігнута в бік черевця.
 
Поширений повсюдно. Пошкоджує буркун.
Жук розміром 2,5 – 2,8 мм, головотрубка коротка, товста; тіло щільно вкрите одноманітними коричневожовтими лусочками, по боках диска передньоспинки та надкрил лусочки темнішого кольору; передньоспинка дещо звужена до основи. Личинка білувата, зігнута в черевний бік.
 
Поширений в Україні повсюдно, рідко — у Поліссі та Прикарпатті, пошкоджує люцерну.
Жук розміром 2,1 – 2,7 мм, передньоспинка і особливо надкрила густо вкриті короткими круглими тупими та овальними лусочками, на надкрилах вони палевожовті, широкі, на верхівці обрублені або круто заокруглені, розміщені мозаїчно; низ у біложовтих лусочках; вусики та ноги буруваточервоні. Яйце розміром 0,6 мм, коротке, сигароподібне, безбарвне. Личинка завдовжки 3 – 4 мм, біла, дещо зігнута, безнога.
 
В Україні досить поширений у Лісостепу, помірно — в Степу. Поліфаг. Жук живиться понад 80 видами рослин із 19 родин, віддаючи перевагу люцерні, буркуну, еспарцету, конюшині та іншим бобовим культурам; завдає шкоди також цукровим бурякам, хмелю, виноградній лозі, порічкам, аґрусу тощо.
 
Поширений у лісостеповій зоні України. Завдає шкоди різним видам конюшини.
Жук розміром 3,5 – 5 мм, передньоспинка поперечноовальна, дуже звужена до верхівки та основи; головотрубка довша за передньоспинку; надкрила з дрібними світлими плямами з лусочок; ноги та вусики жовті. Лусочки надкрил розсічені до основи. Личинка розміром 7 – 9 мм, жовтувата або жовтозелена з білою стрічкою вздовж спини. Замість ніг — невеличкі вирости.